Home Czytelnia „Raport Polskiego Podziemia” #99: Wywiad – DRA

 

Wywiad z Drą to dwa tematy: taniec i muzyka. Niedawno wydała mini album „DRA EP”, na którym znajdziemy 8 utworów wyprodukowanych prawie w całości przez Nevala, jeden bit dorzucił Sherlock. Gościnnie usłyszeć można Zoraka i aGę, natomiast skreczami w tracku „Dracula” zajął się DJ Cider. Prowadzi również własną szkołę tańca (DeepSide Studio: www.deepside.pl), organizując przy tym wiele projektów, jak m.in. „5 elements”…


 

Na stronie www.deepside.pl – czyli stronie „Deep Side Studio”, szkoły tańca i kultury hip-hopowej, którą prowadzisz, znalazłem opis inicjatywy „5 elements”, powstałej w 2009 roku, mającym na celu „propagowanie wiedzy o kulturze HH oraz wydarzeń i artystów z nią związanych”. Czy zajęcia spełniają wcześniej określony cel?
DRA:
Siemanko. „5 elements” – to inicjatywa, nie zajęcia. W jej ramach zorganizowałam już sporo pokazów tanecznych oraz dwie edycje „Unity of Dancers” – spektakli tanecznych, zbierających tancerzy z całego Pomorza (w pierwszym udało mi się zgromadzić 50, a w drugim 100 tancerzy i choreografów reprezentujących różne ekipy i szkoły taneczne), zakończonych koncertami rapowymi. Poza tym, organizujemy warsztaty z wiedzy o kulturze hip-hopowej i jej elementów. Naszymi gośćmi byli między innymi: Loose Joint (USA), Yah czy Zorak.

Cel macie Wy, jako szkoła, oraz uczestnicy. Widziałem na zdjęciach, że zajęcia przyciągają wiele młodych, nawet bardzo młodych osób, którzy… Właśnie. Co chcą z nich wyciągnąć? Czy najczęściej traktują je, jako formę terapii, chcąc pozbyć się, np. stresu, chcą odnaleźć w sobie ukryty wewnątrz talent?
DRA:
O to najlepiej byłyby spytać ich samych. Wydaje mi się, że część chce być w kulturze, a część po prostu chce tańczyć. Są tacy, którzy odstresowują się poprzez wysiłek fizyczny, ale są i tacy, którzy chcą się po prostu pochwalić znajomym, że tańczą… Ci ostatni na szczęście nie zagrzewają u nas miejsca.

Dzieci, często chłoną wszystko jak gąbka, przez co należy uważać na wszystko co się robi, a przede wszystkim na wszystko co się mówi. Czy młodzież jest dla Was, pedagogów, najtrudniejszą grupą do „okiełznania”, biorąc pod uwagę odpowiedzialność?
DRA:
Znów – nie chciałabym się wypowiadać za wszystkich pedagogów. Mogę powiedzieć, jak to wygląda z mojej strony. Wiem, że jako nauczyciel i trener jestem pewnego rodzaju autorytetem, więc muszę się jak taki zachowywać i dawać dobry przykład. Ale nie można też popadać w sztuczność. Myślę, że mam z moimi dzieciakami i młodzieżą dobry, zdrowy układ, oparty na wzajemnym szacunku i odpowiedzialności.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=pseDHazbxys]

W rozmowach próbuję układać wszystko chronologicznie, od początku do końca. Z tańcem masz do czynienia praktycznie od dziecka, tak samo ze śpiewem. Los, oraz Twój własny upór sprawił, że teraz z ucznia, zamieniłaś się w nauczyciela. Czy pamiętasz jakieś rady swoich mentorów, które utkwiły Ci w pamięci i wykorzystujesz je teraz podczas nauki z młodzieżą?
DRA:
W tańcu byłam samoukiem. Dopiero później uczyłam się metodologii prowadzenia zajęć. Tak więc nie miałam żadnych mentorów.

Już 27 listopada, wystąpisz w Miejskim Domu Kultury w Redzie ze swoją debiutancką płytą „DRA EP”, którą z przyjemnością się słucha, po prostu można przy niej „odlecieć”. Jakie to uczucie mieć swoją płytę na półce i móc jej przesłuchać w każdym gorszym, czy lepszym momencie życia, wspominając pracę, którą w nią włożyłaś?
DRA:
Bardzo mi miło. To wspaniałe uczucie móc poprawić sobie humor własnymi kawałkami.

Tworząc ten klimat, również bardzo dobrą i ważną rolę odegrali producenci, również Ty majstrowałaś przy bicie do utworu „Mgła”. Co jest takim najważniejszym punktem, którego szukasz w bitach?
DRA:
Bit musi spełniać parę warunków: po pierwsze, musi mi się podobać, mieć odpowiednią tonację i nie mieć za dużo narzucającej się linii melodycznej (chyba, że jest naprawdę dobra), bo lubię sama kombinować z melodiami. Jeśli chodzi o „Mgłę”, to powstała ona jako wiersz i nie miałam do niej bitu, a bardzo chciałam, by znalazła się na płycie. W końcu weszłam do studia i sama nagrałam sobie muzykę, opierając się tylko na moim głosie. O ile wokalizy dały radę, perkusja nie była najlepsza – beatboxer ze mnie słaby hahaha… Więc musiała zostać podmieniona.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=yaWUdzlKp_g]

Wspomniałem chwilę wcześniej, że wystąpisz, lada moment, z „DRA EP” w Miejskim Domu Kultury w Redzie. Czy występy na żywo, czy to taneczne, czy muzyczne, sprawiają, że na chwilę odpływasz w inny świat i chcesz przekazać wszystkie swoje uczucia i emocje dla zebranej publiczności?
DRA:
Nie i tak. Odpłynąć mogę tworząc kawałki lub śpiewając coś sama dla siebie. Kiedy występuję przed publiką, muszę złapać z nią kontakt i stworzyć wspólną przestrzeń, którą i ja, i ona, zapełni energią.

Czy w Redzie możemy spodziewać się czegoś wyjątkowego?
DRA:
To już zależy od Redy. Niestety, mimo, iż przyczyniam się do jej promocji od 8 lat, czyli od otwarcia DeepSide Studio, miasto to, nie za bardzo chce ze mną współpracować. Jeśli chodzi o moje projekty, to pod koniec listopada pokazujemy po raz drugi spektakl teatru tańca reżyserowany przez Agę, reprezentantkę Co Jest Crew z Wrocławia.

A wcześniej przygotowany zarys występu (muzycznego) odgrywa ważną rolę? Czy jest to podobnie jak z tańcem, należy szczegółowo ułożyć i wytrenować choreografię, aby występ przebiegł bez większych problemów?
DRA:
Nie trzeba tańczyć choreografii, żeby występ był ciekawy i przebiegł „bez problemów”. Wszyscy wielcy tancerze, to przede wszystkim improwizatorzy. To freestyle pokazuje prawdziwy talent, nie odtworzenie paru ruchów, choć oczywiście piękna, dobrze złożona i zatańczona przez duet, czy grupę choreografia, zapiera dech w piersiach. Koncert powinien być przygotowany i przemyślany tak, by widz się nie nudził, a wręcz dobrze bawił. Mam nadzieję, że mój taki będzie.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=0b4a9E7hwBk]

Część osób, który przeczytają naszą rozmowę, będzie znała Twoją twórczość, ale będzie na pewno spore grono, które trafi na kogoś takiego, jak – Dra – pierwszy raz. Czy opowiesz nam coś więcej na temat „DRA EP” oraz tego, ile włożyłaś w nią pracy?
DRA:
„DRA EP” to trzeci materiał solowy, który nagrałam. Jednak tylko on ujrzał światło dzienne. Pracy było przy nim sporo, jako że sama byłam jego producentem wykonawczym oraz wydawcą. Tworzyłam go od pierwszych pomysłów, przez słowa i aranżacje, aż po wygląd, klipy i wersję fizyczną.

Który element najbardziej charakteryzuje Twoją muzykę? Czy jest to melodyjność, przekaz zawarty w poszczególnych tekstach, a może różnorodność każdego nowego utworu?
DRA:
Myślę, że nie mi to oceniać… Ja jednak stawiałabym na warstwę tekstową. Uwielbiam pisać, nie tylko dla siebie. Chętnie ubieram w słowa myśli i przeżycia innych, w specjalnie dla nich komponowanych utworach.

Bardzo dziękuję Ci za tę rozmowę, a w szczególności za poświęcony czas na przygotowanie odpowiedzi. Gratuluję również wszystkich projektów, w które jesteś zaangażowana, ponieważ należy docenić wszystko co robisz dla siebie, a przede wszystkim dla „drugich” osób, z dziećmi i młodzieżą na czele. Na koniec. Jakie masz plany na 2016 rok? Czy będzie jeszcze cięższy, ale bardziej owocny od 2015?
DRA:
Bardzo dziękuję za dobre słowo. Nie chciałabym zdradzać wszystkich planów, ale na pewno szykuje się bardzo fajny materiał z producentem z Łodzi – Demonem – oraz zapowiadany projekcik z Agą.

Rozmowę przeprowadził: Patryk FENT
Zdjęcie główne: Studio Czarna Zebra

Odwiedź – kliknij:
bannerDRA bannerDeep fentLINK RAPbanner

Wsparcie – kliknij:
SectorX TheBackstageRecords KotUkostka KostkaShop
FuckTheFameSR KostkaRapAtak rapstoreKostka HHzoneLINK

1 odpowiedź do tego postu

Napisz odpowiedź

WYWIADY