Home Czytelnia „Raport Polskiego Podziemia” #84: Wywiad z Cobrą (Cobra Records)

W kolejnym odcinku cyklu „Raport Polskiego Podziemia” znajdziecie krótką rozmowę z Cobrą, reprezentantem sosnowieckiej sceny Hip-Hop, który założył projekt „Cobra Records” mający na celu, m.in. wsparcie promocyjne podziemnych raperów czy organizację koncertów pod tym szyldem.

Siemano! Jesteś związany z kulturą Hip-Hop +/- od dekady, więc jest to spory zapas doświadczenia czy to od strony czysto muzycznej czy organizacyjnej. Warto inwestować w siebie i swoją pasję?
Cobra:
Myślę, że tak, jak każdy kto czuje się na siłach by robić muzykę. Powinien ją robić nie ważne czy to DJ czy początkowy MC.

Które momenty najmilej wspominasz przez te wszystkie lata tworzenia?
Cobra:
Rok 2013, wtedy gdy poznałem mojego dobrego zioma Dejwa oraz rok 2014, 17 stycznia, pierwszy zagrany koncert w 2doors Sosnowiec za czasów WPS Squadu.

Wspomniałeś właśnie WPS Squad, którego jesteś założycielem i współtworzyłeś go wraz z Dejwem i Kwasek. Czy jest to temat aktualny, nagrywacie projekty pod szyldem tych trzech liter?
Cobra:
Temat zamknął się po trzecim koncercie w „ParapetBumBum” w Będzinie. Wtedy postanowiłem grać solowo i nagrałem płytę Cobra – „Poza Prawem”, na której gościnnie udzielił mi się Wilass z Dąbrowy Górniczej oraz mój hypeman – Dejw, z którym aktualnie działam. Realizatorem płyty był Dj Eloka z Czeladzi.

A dlaczego postanowiłeś wybrać solową drogę tworzenia, a nie kontynuować drogi WPS? Lepiej czujesz się, kiedy masz wolną rękę i ostatni zamykasz „drzwi”?
Cobra:
Ujmę to tak. Żeby coś osiągnąć trzeba wypracować to samemu, później dopiero werbować innych.

Czyli w najbliższym czasie planujesz tylko swoje solowe płyty, a współpraca z innymi opierać się będzie głównie na gościnnych zwrotkach, graniem koncertów, czy nagrywaniem luźnych utworów?
Cobra:
Teraz od listopada planuję płytę, która będzie miała 15 tracków, na której gościnnie znajdą się: Majeran, Eloka, Bartasa PSM, Holi DWRC, Mospin. Płyta nie będzie solowa, a będzie kolejną odsłoną umiejętności jak i moich, tak i Dejwa.
A co do tak zwanych featów, jestem otwarty na wszelkie propozycje ludzi jak wcześniej tak i do tej pory. Będę wspierał polską rap grę.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=GDYWExLzQdo]

Zatrzymajmy się chwilę przy najnowszej płycie „Zmień swoje życie”, która jest praktycznie motorem napędowym i przekaz zawarty w tekstach powinien każdego słuchacza pchnąć do przodu i rozwijać swoje umiejętności, bądź znaleźć sobie jakieś zajęcie i je kontynuować. Trudno jest zmienić swoje życie na lepsze? Doświadczyłeś upadku po którym udało Ci się podnieść?
Cobra:
Tak było, to wtedy, gdy straciłem bliską mi osobę, nie wiedziałem co robić, bylem wrogi do świata. Pewnego dnia wynikło tak, że nawet siostra mnie nie chciała znać, gdy trafiłem do zakładu poprawczego. Wszystko opisane jest w kawałku „Na lepsze”, i tam postanowiłem się zmienić.

Czyli właśnie tytuł płyty „Zmień swoje życie” nie wziął się z przypadku i z „widzi mi się”, ale z realnej sytuacji opartej na faktach. Zawsze wsłuchuje się w utwory, które mi podsyłasz i zawsze doceniam to, że jesteś wylewny i nie chowasz głowy w piasek – tak wnioskuję z tekstów. Odwaga to pierwszy krok do sukcesu, albo przynajmniej pierwszy krok w drodze do sukcesu – sukcesu większego czy mniejszego?
Cobra:
Myślę, że odwaga w tym wszystkim jest tylko poparciem tego co przeżyłem, tego co obydwoje z Dejwem opisaliśmy, kluczem do sukcesu. Jesteśmy sami, nie każdy umie się wylać na kartkę papieru, ja zaś jestem taki, że jak już się przełamać to do końca, nie patrząc na to, co o mnie będą myśleć.

Wcześniej powiedziałeś, że od listopada planujesz nową płytę, 15 tracków, gdzie pokażecie wraz z Dejwem swoje umiejętności. Na czym będziesz skupiał swoją uwagę podczas jej tworzenia? Czy będą jakieś nowe elementy wokalne, których nie było wcześniej i będzie to kolejny nowy krok w przód?
Cobra:
Na pewno będę składał podwójne, potrójne wersy, ale głównie będę się skupiał na swoim wokalu, by lepiej brzmiał, by wersy były wyraziste i silniejsze. Na pewno to będzie krok do przodu. Płyta będzie robiona na produkcji Maskulin Music oraz na częściowej produkcji Akaidy. cala realizacja jak zawsze zajmie sie Dj Eloka

Czym w ogóle jest Cobra Records od strony organizacyjnej? Jakie są cele oraz główne założenia?
Cobra:
Ujmę to inaczej. Cobra Records powstało głównie z mojej inicjatywy, ponieważ doszedłem do wniosku, że skoro organizuję koncerty, powinienem mieć swój szyld i tak stworzyłem pełną nazwę patronatu, którym staram się pomagać różnym składom hip-hopowym działającym w podziemiu.

Bardzo dziękuję Ci za rozmowę, za przekazanie kilku słów o sobie i swojej twórczości. Czy chciałbyś coś jeszcze dodać na sam koniec?
Cobra:
Chcę, aby tylko ci, co będą to czytać wiedzieli, że nie liczy się to jak kreujesz swoją muzykę, ważne jest to, że płynie ona z serca.

Rozmowę przeprowadził: Patryk FENT

Odwiedzajcie strony na FB:
– www.facebook.com/CobraRecords
– www.facebook.com/hhzonepl
– www.facebook.com/FENTraportzpodziemia

Wsparcie promocyjne wywiadów:
SectorX TheBackstageRecords KotUlicznySR FuckTheFameSR

14 odpowiedzi do tego postu

Napisz odpowiedź

WYWIADY